Dnia 6 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Obrońców Warszawy w Ożarowie Mazowieckim p. Anna Obrębska z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie poprowadziła w klasie 5 c zajęcia pt. „Wehikuł czasu, czyli historia 10-letniego Bartka z 1918 r.”, które odbyły się w ramach nowego cyklu „Wehikuł Czasu”.

   Dzisiaj bohaterem zajęć jest dziesięcioletni Bartek, który opowiada uczniom klasy 5 c o wydarzeniach rozgrywających się w 1918 r. W czasie warsztatów uczniowie dowiedzieli się o sytuacji Polaków przed I wojną światową, o powstaniu Legionów oraz poznali sylwetki najważniejszych postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

   „Wehikuł Czasu” – jest to cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci szkoły podstawowej (klasy IV-VI), dotyczący historii Polski od 1918 do 1989 r. Cykl składa się z pojedynczych warsztatów, których bohaterami są dziesięcioletnie dzieci – przewodnicy prowadzący uczniów przez dzieje naszego kraju. Uczestnicy poznają polską rzeczywistość przez pryzmat ich rówieśnika, który opowiada o swoim życiu, zaprasza do zabawy. Dzieciom łatwiej jest wyobrazić sobie „dawne czasy”, kiedy obserwują je z perspektywy jednostki, zwłaszcza, jeśli jest nią podobny im dziesięciolatek.

   Prezentowany cykl odpowiada założeniom podstawy programowej przedmiotu „Historia i społeczeństwo. Klasy IV-VI” dotyczącym najnowszej historii Polski. Oprócz przekazywanej wiedzy zajęcia te utrwalają umiejętności: posługiwanie się osią czasu, mapą, ikonografią, interpretowanie źródeł historycznych, poszukiwanie ciągów przyczynowo-skutkowych, zwracając szczególną uwagę na wpływ wydarzeń historycznych na dzień dzisiejszy.

   Warsztatowa forma wykorzystuje różnorodne metody dydaktyczne i środki aktywizujące, m.in. dramę, prace plastyczne (tworzenie plakatów, collage’u, ulotek, map przestrzennych, itp.), analizę źródeł pisanych, ikonograficznych, audiowizualnych, gry edukacyjne i inne.

Opracowanie: Wychowawca klasy 5 c

wehikul-czasu1

Zdjęcie 1 z 5